Anställda lärare/forskare

  1. Du är här:
  2. Start
  3. Filosofiska institutionen
  4. Forskning
  5. Våra forskare
  6. Anställda lärare/forskare

Anställda lärare och forskare på filosofiska institutionen

Photo of Erik Angner

Angner, Erik

Professor, PhD 2005 (Pittsburgh), PhD Economics 2004 (Pittsburgh)
Philosophy, politics, and economics

gustaf_arrhenius

Arrhenius, Gustaf

Professor, PhD 1999 (Toronto), Fil. dr 2000 (Uppsala)
Moral and political philosophy.

Gunnar Björnsson Teaser

Björnsson, Gunnar

Professor, PhD 1998 (Stockholm)
Metaethics, moral responsibility, and moral agency, including collective moral agency

Greg Bognar

Bognar, Greg

Lecturer, PhD 2005 (CEU)
Ethics, bioethics, social and political philosophy

Foto av Björn

Brunnander, Björn

FD, forskare (TF), bjorn.brunnander@philosophy.su.se
Biologins filosofi

PhotoBuijsman1

Buijsman, Stefan

Research fellow, Fil. dr. 2016 (Stockholm)
philosophy of mathematics and philosophy of psychology

William Bülow (photo: Niklas Björling)

Bülow, William

Postdoctoral research fellow, william.bulow@philosophy.su.se
Ethics and legal philosophy

foto av Åsa Burman

Burman, Åsa

FD (PF), studierektor praktisk filosofi, tel. 16 26 18, asa.burman@philosophy.su.se (nås enklast via epost)
Social ontology, human rights, social entrepreneurship

Foto av Krister Bykvist

Bykvist, Krister

FD, Professor (PF), krister.bykvist@philosophy.su.se
Moralfilosofi

Staffan Carlshamre

Carlshamre, Staffan

FD, professor (TF), tel. 16 33 63, staffan.carlshamre@philosophy.su.se
Humanioras vetenskapsfilosofi

Photo of Richard

Dawid, Richard

PhD, professor (TF), richard.dawid@philosophy.su.se
Philosophy of science, philosophy of physics

Teaser of Riccardo De Masellis

De Masellis, Riccardo

Forskare (TF), riccardo.demasellis@philosophy.su.se
Logic and artificial intelligence

Photo of Sebastian Enqvist

Sebastian Enqvist

PhD, Research Fellow, sebastian.enqvist@philosophy.su.se
Logic

teaser image empty

Eriksson, Björn

FD, universitetslektor (PF), prefekt, bjorn.eriksson@philosophy.su.se

Anna Petronella Foultier

Foultier, Anna Petronella

PhD, Forskare (TF), anna.petronella.foultier@philosophy.su.se
Fenomenologi, feministisk filosofi, dansteori

Photo of Helen Frowe

Frowe, Helen

PhD, Professor in Practical Philosophy, helen.frowe@philosophy.su.se
The ethics of war and self-defence

foto av Kathrin Glüer-Pagin

Glüer-Pagin, Kathrin

Dr.phil., Professor (TF), tel. 16 22 13, kathrin.gluer-pagin@philosophy.su.se
Philosophy of mind and language, philosophy of perception

Valentin Goranko

Goranko, Valentin

PhD, Professor (ThPh), phone 674 79 84, valentin.goranko@philosophy.su.se Logic: theory and applications to artificial intelligence, agency and multi-agent systems, computer science, and game theory

Gösta Grönroos

Grönroos, Gösta

FD, forskare (TF), tel. 16 33 21, Gosta.Gronroos@philosophy.su.se

Photo of Robert Hartman

Hartman, Robert J.

PhD, Postdoktor (PF), roberthartman122@gmail.com
Moral Responsibility, Normative Ethics and Metaphysics

Anandi Hattiangadi

Hattiangadi, Anandi

PhD, Professor in Philosophy, anandi.hattiangadi@philosophy.su.se
Philosophy of Mind and Language

Lisa Hecht

Hecht, Lisa

PhD (PF), Post-doc (PF), lisa.hecht@philosophy.su.se
Ethics of war and self-defence, Rights

Photo of Sören Häggqvist

Häggqvist, Sören

FD, docent, universitetslektor (TF), tel. 674 79 78, soren.haggqvist@philosophy.su.se, snht@philosophy.su.se

Foto av Mikael Janvid

Janvid, Mikael

FD, docent (TF), universitetslektor, tel. 674 79 80, mikael.janvid@philosophy.su.se
Kunskapsteori

Eric Johannesson

Johannesson, Eric

PhD, Lecturer in theoretical philosophy, eric.johannesson@philosophy.su.se
Philosophy of logic, probability and science

Photo of Henrik Lagerlund

Lagerlund, Henrik

PhD, professor (TF), henrik.lagerlund@philosophy.su.se
history of philosophy, philosophy of food

Photo of Benjamin Matheson

Matheson, Benjamin

PhD, benjamin.matheson@philosophy.su.se
Ethics, Metaphysics, Moral Psychology, and Philosophy of Religion

Photo of Casey McCoy

McCoy, Casey

PhD, Post-doc (TF), casey.mccoy@philosophy.su.se
Philosophy of Science, Philosophy of Physics

Teaser Photo of Niklas Möller

Möller, Niklas

PhD, Universitetslektor, niklas.moller@philosophy.su.se
Moral philosophy, political philosophy, applied philosophy

Picture of Jonas Olson

Olson, Jonas

FD, professor (PF), jonas.olson@philosophy.su.se
Metaetik och angränsande ämnen

Photo of Niklas Olsson Yauzis

Olsson Yaouzis, Niklas

FD, Forskare (PF), tel. 674 79 75, niklas.olsson-yaouzis@philosophy.su.se
Vetenskapsteori, politisk filosofi

Sara Packalén

Packalén, Sara

PhD. Forskare (TF), sara.packalen@philosophy.su.se
Philosophy of language, epistemology, metaethics.

Peter_pagin

Pagin, Peter

FD, professor (TF), tel. 16 28 13, peter.pagin@philosophy.su.se, ppagin@philosophy.su.se
Språkfilosofi (semantiska teorier och semantiska begrepp)

Photo of Antje Rumberg

Rumberg, Antje

PhD, Postdoktor (TF), antje.rumberg@philosophy.su.se
logic, metaphysics, philosophy of language

 Gunnar Svensson

Svensson, Gunnar

FD, professor (TF), tel. 16 34 22, gunnar.svensson@philosophy.su.se Kunskapsteori, medvetandefilosofi och språkfilosofi

Olle Torpman - press kvadrat

Torpman, Olle

FD (PF), 0736 96 86 81, olle.torpman@philosophy.su.se
Environmental ethics, applied ethics, normative ethics

Photo of Dag Westerståhl

Westerståhl, Dag

FD, Professor (TF), tel. 16 33 60, dag.westerstahl@philosophy.su.se
Logic, formal semantics, philosophy of language

Åsa Wikforss

Wikforss, Åsa

FD, professor (TF), asa.wikforss@philosophy.su.se, wikforss@philosophy.su.se
Språkfilosofi och medvetandefilosofi

Kontakt

Sommar foto

Besöksadress
Filosofiska institutionen
Universitetsvägen 10 D,
Frescati, Stockholm

Postadress
Stockholms universitet
Filosofiska institutionen
SE - 106 91, Stockholm

Fakturaadress
Stockholms universitet
ref 102
Box 50741
202 70 Malmö

Sociala medier: @filosofiska

Studentkontakt

Expedition
E-post: info@philosophy.su.se
Telefon: 08-16 34 14
Rum: D 784
Telefon- och besökstider:
Måndag och onsdag, 9.45–12.00 samt 12.45–15.00