Anställda lärare/forskare

  1. Du är här:
  2. Start
  3. Filosofiska institutionen
  4. Forskning
  5. Våra forskare
  6. Anställda lärare/forskare

Anställda lärare och forskare på filosofiska institutionen

Photo of Erik Angner

Angner, Erik

PhD, PhD, Professor (PF), erik.angner@philosophy.su.se
Philosophy, politics, and economics

gustaf_arrhenius

Arrhenius, Gustaf

FD, PhD, Professor (PF), tel. 16 14 23, gustaf.arrhenius@philosophy.su.se
Moral and political philosophy.

Gunnar Björnsson Teaser

Björnsson, Gunnar

PhD, Professor (PF), gunnar.bjornsson@philosophy.su.se
Metaethics, moral responsibility, and moral agency, including collective moral agency

Greg Bognar

Bognar, Greg

PhD, Universitetslektor (PF), greg.bognar@philosophy.su.se
Ethics, bioethics, social and political philosophy

Foto av Björn

Brunnander, Björn

FD, forskare (TF), bjorn.brunnander@philosophy.su.se
Biologins filosofi

PhotoBuijsman1

Buijsman, Stefan

Ph.D. Post-doc (TF), stefan.buijsman@philosophy.su.se
philosophy of mathematics and philosophy of psychology

Åsa Burman

Burman, Åsa

FD (PF), studierektor praktisk filosofi, tel. 16 26 18, asa.burman@philosophy.su.se (nås enklast via epost)
Social ontology, human rights, social entrepreneurship

Foto av Krister Bykvist

Bykvist, Krister

FD, Professor (PF), krister.bykvist@philosophy.su.se
Moralfilosofi

Staffan Carlshamre

Carlshamre, Staffan

FD, professor (TF), tel. 16 33 63, staffan.carlshamre@philosophy.su.se
Humanioras vetenskapsfilosofi

Photo of Richard

Dawid, Richard

PhD, professor (TF), richard.dawid@philosophy.su.se
Philosophy of science, philosophy of physics

Teaser of Riccardo De Masellis

De Masellis, Riccardo

Forskare (TF), riccardo.demasellis@philosophy.su.se
Logic and artificial intelligence

Photo of Sebastian Enqvist

Sebastian Enqvist

PhD, Research Fellow, sebastian.enqvist@philosophy.su.se
Logic

teaser image empty

Eriksson, Björn

FD, universitetslektor (PF), prefekt, bjorn.eriksson@philosophy.su.se

Anna Petronella Foultier

Foultier, Anna Petronella

PhD, Forskare (TF), anna.petronella.foultier@philosophy.su.se
Fenomenologi, feministisk filosofi, dansteori

Photo of Helen Frowe

Frowe, Helen

PhD, Professor in Practical Philosophy, helen.frowe@philosophy.su.se
The ethics of war and self-defence

foto av Kathrin Glüer-Pagin

Glüer-Pagin, Kathrin

Dr.phil., Professor (TF), tel. 16 22 13, kathrin.gluer-pagin@philosophy.su.se
Philosophy of mind and language, philosophy of perception

Valentin Goranko

Goranko, Valentin

PhD, Professor (ThPh), phone 674 79 84, valentin.goranko@philosophy.su.se Logic: theory and applications to artificial intelligence, agency and multi-agent systems, computer science, and game theory

Gösta Grönroos

Grönroos, Gösta

FD, forskare (TF), tel. 16 33 21, Gosta.Gronroos@philosophy.su.se

Anandi Hattiangadi

Hattiangadi, Anandi

PhD, Professor in Philosophy, anandi.hattiangadi@philosophy.su.se
Philosophy of Mind and Language

Foto av Sören Häggquist

Häggqvist, Sören

FD, docent, universitetslektor (TF), tel. 674 79 78, soren.haggqvist@philosophy.su.se, snht@philosophy.su.se

Foto av Mikael Janvid

Janvid, Mikael

FD, docent (TF), universitetslektor, tel. 674 79 80, mikael.janvid@philosophy.su.se
Kunskapsteori

Eric Johannesson

Johannesson, Eric

PhD, Lecturer in theoretical philosophy, eric.johannesson@philosophy.su.se
Philosophy of logic, probability and science

Photo of Henrik Lagerlund

Lagerlund, Henrik

PhD, professor (TF), henrik.lagerlund@philosophy.su.se
history of philosophy, philosophy of food

Photo of Benjamin Matheson

Matheson, Benjamin

PhD, benjamin.matheson@philosophy.su.se
Ethics, Metaphysics, Moral Psychology, and Philosophy of Religion

Teaser Photo of Niklas Möller

Möller, Niklas

PhD, Universitetslektor, niklas.moller@philosophy.su.se
Moral philosophy, political philosophy, applied philosophy

Picture of Jonas Olson

Olson, Jonas

FD, professor (PF), jonas.olson@philosophy.su.se
Metaetik och angränsande ämnen

Photo of Niklas Olsson Yaouzis

Olsson Yaouzis, Niklas

FD, Forskare (PF), tel. 674 79 75, niklas.olsson-yaouzis@philosophy.su.se
Vetenskapsteori, politisk filosofi

Sara Packalén

Packalén, Sara

PhD. Forskare (TF), sara.packalen@philosophy.su.se
Philosophy of language, epistemology, metaethics.

Peter_pagin

Pagin, Peter

FD, professor (TF), tel. 16 28 13, peter.pagin@philosophy.su.se, ppagin@philosophy.su.se
Språkfilosofi (semantiska teorier och semantiska begrepp)

 Gunnar Svensson

Svensson, Gunnar

FD, professor (TF), tel. 16 34 22, gunnar.svensson@philosophy.su.se Kunskapsteori, medvetandefilosofi och språkfilosofi

Foto på Kjell Svensson

Svensson, Kjell

Universitetsadjunkt, kjell.svensson@philosophy.su.se
Socialfilosofi och politisk filosofi

Olle Torpman

Torpman, Olle

FD (PF), 0736 96 86 81, olle.torpman@philosophy.su.se
Environmental ethics, applied ethics, normative ethics

Dag Westerståhl (liten bild)

Westerståhl, Dag

FD, Professor (TF), tel. 16 33 60, dag.westerstahl@philosophy.su.se
Logic, formal semantics, philosophy of language

Åsa Wikforss

Wikforss, Åsa

FD, professor (TF), asa.wikforss@philosophy.su.se, wikforss@philosophy.su.se
Språkfilosofi och medvetandefilosofi