Anknutna lärare/forskare

  1. Du är här:
  2. Start
  3. Filosofiska institutionen
  4. Om oss
  5. Kontakt
  6. Personal
  7. Anknutna lärare/forskare
Anna Bergqvist

Bergqvist, Anna

PhD, anna.bergqvist@philosophy.su.se

Katharina Berndt Rasmussen

Berndt Rasmussen, Katharina

FD (PF), katharina.berndt@philosophy.su.se
Moral, political and feminist philosophy

Bentham and Arvid

Båve, Arvid

PhD, arvid.bave@philosophy.su.se,
Conceptual role semantics, inferentialism, etc., concepts, semantic dispositionalism, semantics, pragmatics, ontology, metametaphysics

Markku Leppäkoski

Leppäkoski, Markku

FD, docent, (TF), Markku.Leppakoski@philosophy.su.se
Modalitet, Kant, Wittgenstein, filosofins historia

teaser image empty

Martin-Löf, Per

FD, professor emeritus (TF)

Håkan Salwén

Salwén, Håkan

FD, docent (practical philosophy), hakan.salwen@philosophy.su.se
Värdeteori, estetik, tillämpad etik och vetenskapsteori

Levi Spectre

Spectre, Levi

FD (TF), tel. 674 79 81, levi.spectre@gmail.com
Kunskapsteori, sannolikhetens filosofi och vetenskapsteori

teaser image empty

Tamburrini, Claudio

FD, timlärare (PF), tel. 16 21 07, claudio.tamburrini@philosophy.su.se

Foto av Karl W

Weigelt, Karl

FD (TF), tel. 674 70 44, Karl.Weigelt@philosophy.su.se

Kontakt

Sommar foto

Besöksadress
Filosofiska institutionen
Universitetsvägen 10 D,
Frescati, Stockholm

Postadress
Stockholms universitet
Filosofiska institutionen
SE - 106 91, Stockholm

Fakturaadress
Stockholms universitet
ref 102
Box 50741
202 70 Malmö

Sociala medier: @filosofiska