PhD students

PhD students

Foto av Sama

Agahi, Sama

Doktorand (TF), tel. 16 33 58, sama.agahi@philosophy.su.se

Henrik Ahlenius

Ahlenius, Henrik

Doktorand (PF), henrik.ahlenius@philosophy.su.se
Moralfilosofi och psykologi

Photo of Simon Allzén

Allzén, Simon

Doktorand (TF), simon.allzen@philosophy.su.se
metaphysics and the philosophy of science

teaser image empty

Andersson, Benny

Doktorand (TF), Benny-a@algonet.se

Conrad Bakka

Bakka, Conrad

PhD student (PF)
Metaethics and normativity

Foto av Stina Björkholm

Björkholm, Stina

Doktorand (PF)
meta-ethics, the philosophy of language, and the philosophy of mind

teaser image empty

Bouhlel, Mohamed Moncef

Doktorand (TF), moncef.bouhlel@philosophy.su.se

teaser image empty

Brück, Carl Filip

Doktorand (TF), tel. 674 79 81, carl.filip.bruck@philosophy.su.se

teaser image empty

Forsberg, Maria

Doktorand (TF), tel. 16 10 14, maria.forsberg@philosophy.su.se

Photo of Jimmy Goodrich

Goodrich, Jimmy

Doktorand (PF)
axiology, bioethics, just war theory, distributive ethics, and democratic theory

Foto av Lisa

Hecht, Lisa

Doktorand (PF), lisa.hecht@philosophy.su.se

teaser image empty

Hjertström, Lars-Erik

Doktorand (PF), lehjertstrom@yahoo.se

Mattias Högström

Högström, Mattias

Doktorand (TF), studierektor teoretisk filosofi, tel. 16 33 58, mattias.hogstrom@philosophy.su.se
Språkfilosofi, kunskapsteori och medvetandefilosofi

Madeleine Hyde

Hyde, Madeleine

PhD student (PF)
Philosophy of Mind, Logic, and Metaphysics

Mats Ingelström

Ingelström, Mats

Doktorand (PF), tel. 674 7983, mats.ingelstrom@philosophy.su.se
Ekonomi och filosofi, politisk filosofi och gruppepistemologi

teaser image empty

Jacobsson, Jim

Doktorand (TF), jim.jacobsson@philosophy.su.se

teaser image empty

Kasa, Ivan

Doktorand (TF), ivan.kasa@gmail.com

Simon-Knutsson-photo-by-Danni-Efraim-small

Knutsson, Simon

Doktorand (PF), simon.knutsson@philosophy.su.se
Value theory, population ethics, normative ethics, and risk

Foto av Johan Lindberg

Lindberg, Johan

Doktorand (TF), tel. 16 45 82, johan.lindberg@philosophy.su.se

Foto av Anders

Lundstedt, Anders

PhD student (theoretical philosophy), anders.lundstedt@philosophy.su.se
Logic

Paulo de Narvaja

Narvaja, Pavlo

Doktorand (PF), pavlo.narvaja@tbschool.se

Photo of Karl Nygren

Nygren, Karl

Doktorand (TF), karl.nygren@philosophy.su.se

teaser image empty

Petrén, Anna

Doktorand (PF), tel. 16 10 17, e-post anna.petren@philosophy.su.se

portrait

Ramöller, Daniel

Doktorand (PF), webbredaktör, daniel.ramoller@philosophy.su.se
Theory of distributive ethics

teaser image empty

Stjernberg, Elisabeth

Doktorand (TF), elisabeth.stjernberg@philosophy.su.se

Picture of Henning and skull

Strandin, Henning

PhD Student (Theoretical Philosophy), henning.strandin@philosophy.su.se
Philosophy of science

Foto av Nils

Säfström, Nils

Doktorand (PF), nils.safstrom@philosophy.su.se
Metaethics, Value Theory

Amanda

Thorell, Amanda

Doktorand (TF), amanda.thorell@philosophy.su.se

Foto av Emma Wallin

Wallin, Emma

Doktorand (TF), tel. 16 10 18, emma.wallin@philosophy.su.se

Contacts

Sommar foto

Postal address
Stockholm University
Department of Philosophy
SE - 10691 Stockholm, Sweden

Visiting address
Department of Philosophy
Universitetsvägen 10 D
Frescati, Stockholm, Sweden

Student affairs office
Opening hours:
Mondays 12.45–15.00 and
Wednesdays 9.45–12.00 & 12.45–15.00
Office: D786
E-mail: info@philosophy.su.se
Phone: +46 8 16 34 14
Fax: +46 8 15 22 26