Faculty

Photo of Erik Angner

Angner, Erik

PhD, PhD, Associate Professor (Universitetslektor), erik.angner@philosophy.su.se
Philosophy, politics, and economics

gustaf_arrhenius

Arrhenius, Gustaf

FD, PhD, Professor (PF), tel. 16 14 23, gustaf.arrhenius@philosophy.su.se
Moral and political philosophy.

Gunnar Björnsson Teaser

Björnsson, Gunnar

PhD, Professor (PF), gunnar.bjornsson@philosophy.su.se
Metaethics, moral responsibility, and moral agency, including collective moral agency

Greg Bognar

Bognar, Greg

PhD, Universitetslektor (PF), greg.bognar@philosophy.su.se
Ethics, bioethics, social and political philosophy

Foto av Björn

Brunnander, Björn

FD, forskare (TF), bjorn.brunnander@philosophy.su.se
Biologins filosofi

PhotoBuijsman1

Buijsman, Stefan

Ph.D. Post-doc (TF), stefan.buijsman@philosophy.su.se

Åsa Burman

Burman, Åsa

PhD (practical philosophy), asa.burman@philosophy.su.se
Social ontology, human rights, social entrepreneurship

Foto av Krister Bykvist

Bykvist, Krister

PhD, Professor in Practical Philosophy, krister.bykvist@philosophy.su.se
Moral philosophy (normative ethics, metaethics)

robert_callergard

Callergård, Robert

FD, post-doc (TF), tel. 16 45 82, robert.callergard@philosophy.su.se

Staffan Carlshamre

Carlshamre, Staffan

FD, professor (TF), tel. 16 33 63, staffan.carlshamre@philosophy.su.se
Humanioras vetenskapsfilosofi

Photo of Richard

Dawid, Richard

PhD, Universitetslektor (TF), richard.dawid@philosophy.su.se
Philosophy of science, philosophy of physics

teaser image empty

Eriksson, Björn

FD, universitetslektor (PF), prefekt, bjorn.eriksson@philosophy.su.se

Anna Petronella Foultier

Foultier, Anna Petronella

PhD (TF), Forskare (TF), anna.petronella.foultier@philosophy.su.se
Phenomenology, dance theory, feminist philosophy

Photo of Helen Frowe

Frowe, Helen

PhD, Professor in Practical Philosophy, helen.frowe@philosophy.su.se
The ethics of war and self-defence

Foto av Lisa Furberg

Furberg, Lisa

FD (PF), lisa.furberg@philosophy.su.se
Medicinsk etik, tillämpad etik,

foto av Kathrin Glüer-Pagin

Glüer-Pagin, Kathrin

Dr.phil., Professor (TF), tel. 16 22 13, kathrin.gluer-pagin@philosophy.su.se
Philosophy of mind and language, philosophy of perception

Mikael Pettersson

Pettersson, Mikael

PhD (TF), mikael.pettersson@philosophy.su.se
Estetik och konstfilosofi

Valentin Goranko

Goranko, Valentin

PhD, Professor (ThPh), phone 674 79 84, valentin.goranko@philosophy.su.se Logic: theory and applications to artificial intelligence, agency and multi-agent systems, computer science, and game theory

Anandi Hattiangadi

Hattiangadi, Anandi

PhD, Professor in Philosophy, anandi.hattiangadi@philosophy.su.se
Philosophy of Mind and Language

Foto av Sören Häggquist

Häggqvist, Sören

FD, docent, universitetslektor (TF), tel. 674 79 78, soren.haggqvist@philosophy.su.se, snht@philosophy.su.se

Foto av Mikael Janvid

Janvid, Mikael

FD, Docent (ThPh), phone 674 79 80 mikael.janvid@philosophy.su.se
Epistemology

teaser image empty

Jeppson, Sofia

FD (PF), sofia.jeppsson@philosophy.su.se
Fri vilja, tillämpad etik och filosofins historia

Eric Johannesson

Johannesson, Eric

PhD, eric.johannesson@philosophy.su.se

Foto av Hege Dypedokk Johnsen

Dypedokk Johnsen, Hege

PhD, Forskare (TF), hege.dypedokk.johnsen@philosophy.su.se
Ancient philosophy and Philosophy of love

Foto av Karl Karlander

Karlander, Karl

FD, vik. universitetslektor (TF), tel. 674 79 81, karl.karlander@philosophy.su.se

B. Ingemar B. Lindahl

Lindahl, B Ingemar B

Dr Med Sc, PhD, docent, (ThPh), B.I.B.Lindahl@philosophy.su.se
Philosophy of science, causality, philosophy of mind

needham

Needham, Paul

FD, professor (TF), tel. 16 33 61, paul.needham@philosophy.su.se
Vetenskapsfilosofi, metafysik, logik, kunskapsteori och språkfilosofi

Picture of Jonas Olson

Olson, Jonas

FD, professor (PF), jonas.olson@philosophy.su.se
Metaetik och angränsande ämnen

Photo of Niklas Olsson Yaouzis

Olsson Yaouzis, Niklas

FD, Forskare (PF), tel. 674 79 75, niklas.olsson-yaouzis@philosophy.su.se
Vetenskapsteori, politisk filosofi

Sara Packalén

Packalén, Sara

PhD. Forskare (TF), sara.packalen@philosophy.su.se
Philosophy of language, epistemology, metaethics.

Peter_pagin

Pagin, Peter

PhD, professor (ThPh), phone 16 28 13, peter.pagin@philosophy.su.se
Philosophy of language

Jonathan Parry

Parry, Jonathan

PhD, jonathan.parry@philosophy.su.se

Mikael Pettersson

Pettersson, Mikael

PhD (TF), mikael.pettersson@philosophy.su.se
Estetik och konstfilosofi

photo of Marcel Quarfood

Quarfood, Marcel

Ph.D. (ThPh), marcel.quarfood@philosophy.su.se
Kant's philosophy, philosophy of biology.

Foto av Daniel Rönnedal - litet

Rönnedal, Daniel

FD (TF), daniel.ronnedal@philosophy.su.se
Logik, modallogik, tidslogik, deontisk logik och angränsande ämnen

Maria Svedberg

Svedberg, Maria

PhD (PrPh), maria.svedberg@philosophy.su.se
Metaphysics, ethics and decision theory.

Litet foto av Frans Svensson

Svensson, Frans

FD, docent, forskarassistent (PF), tel. 674 79 77, frans.svensson@philosophy.su.se
Moralfilosofi, den praktiska filosofins historia

 Gunnar Svensson

Svensson, Gunnar

FD, professor (TF), tel. 16 34 22, gunnar.svensson@philosophy.su.se Kunskapsteori, medvetandefilosofi och språkfilosofi

Foto på Kjell Svensson

Svensson, Kjell

Universitetsadjunkt, studierektor (PF), tel. 16 26 18, kjell.svensson@philosophy.su.se
Socialfilosofi, politisk filosofi och normativ etik

Olle Torpman

Torpman, Olle

Doktorand (PF), 0736 96 86 81, olle.torpman@philosophy.su.se

Torbjörn Tännsjö

Tännsjö, Torbjörn

FD, Professor (Practical Philosophy), Ph. 16 33 45, Torbjorn.Tannsjo@philosophy.su.se
Normative Ethics, Applied Ethics, Metaethics, Political Philosophy

Dag Westerståhl (liten bild)

Westerståhl, Dag

FD, Professor (TF), tel. 16 33 60, dag.westerstahl@philosophy.su.se
Logic, formal semantics, philosophy of language

Jonas Åkerman pic 4

Åkerman, Jonas

PhD, Associate Professor (Theoretical Philosophy), jonas.akerman@philosophy.su.se
Philosophy of Language

Åsa Wikforss

Wikforss, Åsa

FD, professor (TF), tel. 08-162 107, asa.wikforss@philosophy.su.se, wikforss@philosophy.su.se
Språkfilosofi och medvetandefilosofi

Contacts

Sommar foto

Postal address
Stockholm University
Department of Philosophy
SE - 10691 Stockholm, Sweden

Visiting address
Department of Philosophy
Universitetsvägen 10 D
Frescati, Stockholm, Sweden

Student affairs office
Opening hours:
Mondays 12.45–15.00 and
Wednesdays 9.45–12.00 & 12.45–15.00
Office: D786
E-mail: info@philosophy.su.se
Phone: +46 8 16 34 14
Fax: +46 8 15 22 26